Jak używać szlifierki kątowej?

Szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych narzędzi, którym pracują zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze. Prawidłowa obsługa szlifierki kątowej zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale też komfort pracy, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach użytkowania tego narzędzia.

Odzież ochronna

Szlifierka kątowa to narzędzie, które pracuje na bardzo wysokich obrotach. Z tego względu najlepiej mieć na sobie ubranie przylegające do ciała, które przypadkiem nie wplącze nam się w obracającą tarczę. Tutaj może pojawić się pytanie, co z rękawicami roboczymi? One, podobnie jak ubranie, mogą zostać wciągnięte w obracającą się tarczę, dlatego powinny one być dobrze dopasowane do dłoni operatora. Ważnym elementem ubrania ochronnego do pracy szlifierką kątową są okulary ochronne. Niezależnie czy usuwamy rdzę, tniemy elementy metalowe czy szlifujemy spawy, trzeba pamiętać o ochronie oczu, gdyż każda drobina odpryskująca od obrabianego materiału może dostać się do naszych oczu i trwale uszkodzić wzrok. Warto pamiętać także o nausznikach, szczególnie podczas długotrwałej pracy, kiedy jesteśmy narażeni na hałas przez dłuższy czas.

Przygotowanie do pracy

Każde narzędzie, także szlifierka kątowa, powinno posiadać instrukcję obsługi, gdzie znajdują się dokładne zasady, co do użytkowania, przechowywania i konserwacji. Tam użytkownik znajdzie ogólne zasady bezpieczeństwa oraz indywidualne zalecenia dotyczące konkretnego modelu. Oprócz tego, że zachęcamy do zapoznawania się z instrukcjami obsługi, to postaramy się przybliżyć te najważniejsze zasady. Jeśli mamy już przygotowane ubranie robocze i jesteśmy gotowi do pracy, to warto sprawdzić czy samo narzędzie także jest w gotowości. Powinniśmy sprawdzić czy poszczególne elementy narzędzia nie są uszkodzone, np. czy kabel zasilający nie jest przerwany (szlifierki sieciowe), czy włącznik działa prawidłowo, czy rękojeść boczna i osłona tarczy są dokładnie przykręcone. Następnie należy prawidłowo zamontować tarczę szlifierską, tarczę do cięcia lub koronkę diamentową, w zależności od pracy jaką chcemy wykonać. Przy doborze osprzętu trzeba wziąć pod uwagę rodzaj mocowania, zalecane średnice oraz prędkość obrotową urządzenia. Jeśli mamy już wybrany osprzęt, to zwróćmy uwagę, czy nie jest uszkodzony, np. nadpęknięty. Szlifierki kątowe są najczęściej wyposażone w blokadę wrzeciona, którą możemy się posłużyć, aby było łatwiej zamontować osprzęt. Trzeba też pamiętać, że tej blokady nie wciskamy w trakcie pracy narzędziem, bo możemy uszkodzić sprzęt. Wracając do samej tarczy, to powinna ona być w większości schowana pod osłoną, która chroni przed ewentualnym kontaktem operatora z tarczą, a także przed odłamkami i iskrami.

Miejsce pracy i jej zakończenie 

Odpowiednio wyznaczone miejsce pracy również zwiększa nasze bezpieczeństwo. Trudno osiągnąć zawsze idealne warunki, np. na budowie, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Podczas pracy szlifierką mamy do czynienia z dużą ilością iskier, dlatego warto się rozejrzeć wokół siebie i sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się obiekty, które mogłyby ulec łatwemu zapaleniu. Najlepiej też, aby w pobliżu nie było innych osób. Po zakończonej pracy powinniśmy zwracać też uwagę na to, czy miejsce, na które odkładamy narzędzie, nie jest zapylone lub mokre. Zarówno wilgoć, jak i pył mogą uszkodzić elektronarzędzie. W przypadku pyłu trzeba wziąć pod uwagę, że szlifierka kątowa pracuje na wysokich obrotach i po jej wyłączeniu wirnik obraca się jeszcze przez chwilę. Jeśli nie poczekamy aż narzędzie całkowicie unieruchomi się i odłożymy je w miejsce, gdzie jest dużo pyłu, to pył będzie zasysany przez szlifierkę.

Szlifowanie

Szlifierka kątowa jest przystosowana do pracy z różnego rodzaju ściernicami. Podczas szlifowania danego elementu narzędzie najlepiej trzymać oburącz, za korpus i rękojeść boczną, lekko pod kątem, nieznacznie dociskając tarczę do powierzchni. 

Przecinanie

Podczas cięcia danego elementu operator powinien trzymać szlifierkę, tak aby tarcza była skierowana prostopadle do ciętego materiału. Powinien też unikać nadmiernego docisku tarczy tnącej i zbyt głębokiego cięcia. Może to spowodować przeciążenie tarczy, a dalej zakleszczenie, skutkujące odrzutem lub pęknięciem tarczy. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że tarcza zablokuje się w materiale, należy od razu wyłączyć szlifierkę. Podobnie jak w przypadku szlifowania najlepiej trzymać szlifierkę oburącz. Daje nam to większą kontrolę nad narzędziem w trakcie pracy. 

Wycinanie otworów

Szlifierka kątowa umożliwia także wycinanie otworów w różnego rodzaju płytkach. Do tego zadania należy użyć koronki diamentowej z odpowiednim mocowaniem. Podczas wykonywania otworu w płytce pracujemy na sucho. Szlifierkę najlepiej trzymać lekko pod kątem i wykonywać ruch dookolny,  który pozwoli nam się łatwiej wgryźć w materiał i zmniejszyć ryzyko zakleszczenia koronki.

Podczas pracy operator powinien zająć taką pozycję, aby znajdować się od strony osłony, a nie od strony tarczy czy koronki. Zwiększy to jego bezpieczeństwo. 

Zapraszamy do naszego sklepu: Śrubex Chorzów ul Nowa 117

    Stalco
    black decker